Pestrý srpen na Valdštejně

První polovina prázdnin je za námi a i na tu druhou (srpnovou) si hrad Valdštejn připravil pro návštěvníky zajímavý kulturní program. Nebude chybět zbrusu nová akce s rytíři, večerní prohlídky, dobové tance, hudební vystoupení a rozloučení s prázdninami.  


Ani v srpnu není na Valdštejně nouze o kulturní akce. Hned druhý víkend se mohou lidé těšit na další ročník Hradozámeckého odpoledne (12. 8.), kombinující ukázku historických tanců 19. století v podání liberecké skupiny The Wings, a dětská loutková představení souboru Popelka z Lomnice nad Popelkou. V neděli 13. a 27. srpna se na hrad vrátí hraběnka Izabela Kateřina z Harrachu, která návštěvníky seznámí nejen se svým manželem a zároveň nejslavnějším majitelem hradu Albrechtem z Valdštejna. S ním bude spojen i třetí srpnový víkend (19. – 20. 8.), kdy se uskuteční zbrusu nová akce s názvem Valdštejnova smrt na Valdštejně. Celý víkend se budou střídat šermířská vystoupení skupiny Bibus Spiritus, představující poslední momenty života slavného frýdlantského vévody, s historickou hudbou, kterou zajistí skupiny Tibia Pragensis (19. 8.) a Adamant (20. 8.). Téma Albrechta z Valdštejna vhodně doplní i panelová výstava, která je na druhém hradním nádvoří k vidění od začátku července.

valdštejnova smrt promo 20220813 134259

Z hudebních vystoupení jmenujme multiinstrumentalistu Lukáše Pelce, který ve dnech 14. – 18. srpna bude v kapli vytvářet chorální hudební kulisu a zpříjemní návštěvníkům prohlídky hradu. Poslední srpnový víkend se uskuteční celostátní akce Hradozámecká noc (26. 8.), se scénickými kostýmovými prohlídkami a hudebním doprovodem, a také rozloučení s prázdninami v podobě Pohádkové neděle na Valdštejně (27. 8.). Tato akce ve spolupráci s Městskou knihovnou Antonína Marka Turnov bude zahrnovat čtení z oblíbených dětských knížek, loutkové divadlo i tvořivou výtvarnou dílnu. Návštěvníci mají z čeho vybírat. Podrobnější info k jednotlivým akcím najdete na www.hrad-valdstejn.cz. V srpnu je otevírací doba od 9:00 do 17:30 (poslední vstup do areálu je v 17:30).

DSCF2064a 20220821 132358