Valdštejn v modrém

V úterý 15. února se hrad Valdštejn zahalil do modré barvy. Jednalo se o součást celosvětové akce s názvem „Mezinárodní den Angelmanova syndromu“. Vedle Valdštejna se do této iniciativy zapojily i další památky napříč republikou.


„Mezinárodní den Angelmannova syndromu“ připadá na 15. února a je typický tím, že se tento den všechna zapojená místa v určitý čas rozsvítí do modré barvy. V Praze to je Tančící dům či kostel sv. Ludmily na Náměstí Míru, a v minulosti zářil modře i nejvyšší mrakodrap světa Burj Khalifa v Dubaji nebo Niagarské vodopády v USA, což svědčí o celosvětovém ohlase této iniciativy. Hrad Valdštejn v tento den otevřel svou bránu už ve 13 hodin a umožnil návštěvníkům volný vstup na první a druhé nádvoří. V podvečer, od 18:00 do 18:30, se část areálu zahalila do modré barvy, konkrétně část klasicistního domu, kaplička sv. Jana Křtitele a socha sv. Antonína Paduánského, který je mj. patronem rodin a pomocníkem v nouzi. Modré osvětlení zajistili pánové Michal Novotný a Jiří Bašta z Turnova, kterým patří poděkování.

 IMG 20220215 182945 IMG 20220215 173756

Hrad Valdštejn, jakožto člen Asociace nestátních otevřených památek (ANOPA), oslovil i další památky se žádostí o připojení. Některé se zúčastnily (zámek Loučeň, Karlova Koruna, či Chvalský zámek v Praze), jiné akci podpořily (např. zámek Rosice, Ledeč nad Sázavou, hrad Svojanov). Hlavním cílem celé akce bylo zvýšit informovanost veřejnosti o tzv. Angelmanovu syndromu, což je závažné dětské onemocnění, kterým jen v ČR trpí na 100 dětí. Záštitu nad touto akcí převzala Asociace genové terapie, věnující se již několik let aktivitám spojeným s nemocí AS (viz asgent.org). Věříme, že tento společný projekt pomůže prohloubit povědomí veřejnosti o této nemoci a bude nadějí pro spoustu statečných rodin, které stojí před těžkou životní zkouškou.

Modrý Chvalský zámek 1 3 Loučeň v modrém
                       Chvalský zámek Praha v modrém                                            Zámek Loučeň v modrém 
zakladatelé ASGENTu         ASGENT logo
Zakladatelé Asociace genové terapie                                                                      Logo asociace