Rok 2020 byl ve znamení šlechtického rodu Valdštejnů, který bývá označován jako nejstarší šlechtický rod v Čechách. Tento starý rod, píšící se z Valdštejna, vznikl na konci 13. století oddělením od rodu Markvarticů, zakladatelů města Turnova. A byl to právě skalní hrad Valdštejn, jenž dal této větvi Markvarticů jméno.
Predikát z Valdštejna byl poprvé použit na listině z roku 1280 a majitelé hradu se tak ocitli u kořenů valdštejnského genealogického stromu.
A s tímto šlechtickým rodem Valdštejnů je i v další historii spojen nejen samotný hrad, ale i město Turnov, které si v roce 2022 bude připomínat 750 let od svého založení.
Bohatý program, který se na rok 2020 na jednotlivých památkách spojených s Valdštejny připravoval, byl ovlivněn probíhající pandemií a ne vše, co bylo plánováno, se mohlo uskutečnit. Do tohoto programu se hrad Valdštejn v roce 2020 aktivně zapojil. Vyvrcholením programu celého loňského roku bylo vydání publikace Po stopách Valdštejnů.
Kniha pojednává nejen o významných členech tohoto rodu, ale zabývá se i neobyčejně bohatým kulturním dědictvím rodu a dalšími historickými souvislostmi. Kniha je členěna do pěti kapitol: Staletí rodiny (do konce 16. století), Století vzestupu (17. století), Století štědrosti (18. století), Století konfrontace (19. století) a Století odchodů (20. století), je doplněna bohatou obrazovou dokumentací a rodokmeny Valdštejnů v jednotlivých staletích. Putování se uzavírá rokem 1945, kdy jsou nuceni poslední představitelé rodu odejít za hranice do Rakouska.
Zajímavé je i pojetí knihy, kdy v úvodu první kapitoly „Staletí rodiny“ je uveřejněna současná podoba hradu Valdštejna a poslední kapitola je zakončena známým ztvárněním hradu Valdštejna (reprodukcí kolorovaného dřevorytu) a jeho vstupního mostu se sochami českých patronů od Karla Vika.
Tato jedinečná publikace bude pro zájemce k dispozici na pokladně hradu Valdštejna za 270,- Kč. V současné době si ji můžete zapůjčit i v turnovské knihovně, kam jsme věnovali jeden výtisk.
Publikace byla vydána za finanční podpory Ministerstva kultury v rámci projektu NPÚ „Valdštejnové – lvi ve službách císařů“, který je součástí dlouhodobého programu „Po stopách šlechtických rodů“.