Tóny opery ovládly Noc kostelů na Valdštejně

V pátek 24. května se na hradě uskutečnila tradiční Noc kostelů. Do tohoto celostátního projektu se Valdštejn opět zapojil, jako jediný na Turnovsku. Ani letos nechyběl zajímavý hudební program.

 


Celostátní projekt Noc kostelů se vyznačuje tím, že se veřejnosti otevírají běžně nepřístupné prostory církevních památek a návštěvu onoho místa doplňuje zpravidla zajímavý doprovodný program. Valdštejn k této příležitosti pozval do barokního prostoru kaple sv. Jana Nepomuckého libereckou operní pěvkyni a sopranistku Ivetu Hejdukovou. Ta na hrad přivezla, v doprovodu klavíristy Vladimíra Kořána, výběr ze svého pestrého repertoáru. Od 19 hodin se tak slunečným a teplým večerem nesly z hradní kaple tóny ze známých i méně známých oper. Zazněly takové kousky jako např. árie z Dvořákovy Rusalky, Alleluja od W. A. Mozarta či známé Ave Maria. Právě touto skladbou Iveta Hejduková svým nádherným hlasem uzavírala hudební část večera. Odměněna byla potleskem více než šesti desítek diváků.

Druhou část programu tvořila, podobně jako minulý rok, komentovaná prohlídka běžně nepřístupného zákulisí kaple sv. Jana Nepomuckého. Návštěvníci se za doprovodu průvodce podívali do místnosti s varhany, a poté vystoupali až do samotného krovu kaple, kde si mohli zazvonit na valdštejnský zvon. Po prohlídce kaple lidé využili krásného, téměř letního, večera a na druhém nádvoří se kochali nádherným výhledem na Turnov a okolní hory.

Celkově lze říci, že se letošní Noc kostelů vydařila a je škoda, že se do tohoto projektu nezapojilo více církevních památek na Turnovsku, kde se nachází spousta krásných kostelů. Mimo Turnovsko se do akce zapojily kostely v Jilemnici, Lomnici nad Popelkou, Semilech či Tatobitech.