Valdštejn zve na tradiční pouť a Noc kostelů

Hrad Valdštejn zahájil turistikou sezónu poslední březnový víkend a za více než měsíc ho navštívilo téměř čtyři tisíce turistů. Kulturní akce, pořádané hradem, jsou již v plném proudu a návštěvníci se v nejbližší době mohou těšit na pátý ročník valdštejnské pouti či celostátní akci Noc kostelů.


Šňůra kulturních akcí na Valdštejně byla tradičně zahájena prvního května, který patřil již podevatenácté Vilémovi, Hynkovi a Jarmile z melodramatu „Máj“ Zdeňka Zahradníka. Kvůli proměnlivému počasí se akce uskutečnila v barokních prostorách kaple sv. Jana Nepomuckého, což jí dodalo komornější atmosféru.

Květen však nepatří na Valdštejně jenom „Máji“, ale samozřejmě i oblíbené valdštejnské pouti. Ta letos proběhne již tuto sobotu 18. května“, a to už pátým rokem. Návštěvníci se mohou těšit, stejně jako minulý rok, na bohatý kulturní program, ve kterém si přijdou na své všechny věkové kategorie. V předhradí bude po celý den historický kolotoč se střelnicí, což ocení zejména malí návštěvníci. Ti větší si mohou projít malé trhy s řemeslnými a jinými výrobky, či se zaposlouchat do zvuků flašinetu, který bude v předhradí vytvářet stylovou hudební kulisu.

O zajímavý program nebude nouze ani v samotném areálu hradu. Na prvním nádvoří vystoupí Řehečské kvarteto, a na druhém nádvoří u kaple bude připraveno divadelní představení pro děti s názvem „Pohádky o pejskovi a kočičce“. Závěr pouti bude patřit tradičně Mši svaté v kapli sv. Jana Nepomuckého a celý program uzavře varhanní koncert mistra Radka Rejška. Lidé si během pouti mohou navíc projít celý areál hradu, včetně interiérů, kde budou k dispozici průvodci.

Květnové kulturní akce vyvrcholí v pátek 24. května celostátním projektem „Noc kostelů“, do kterého se Valdštejn letos opět zapojuje, jako jediný v celém Turnovsku. Pro veřejnost je v hradní kapli připraven zajímavý hudební program v podání operní pěvkyně a sopranistky Ivety Hejdukové, která zazpívá v doprovodu klavíristy Vladimíra Kořána. Jelikož je „Noc kostelů“ projektem, který návštěvníkům umožňuje poznat běžně nepřístupná místa církevních památek, nebude chybět i netradiční prohlídka valdštejnské kaple. Více informací najdete na www.hrad-valdstejn.cz. Těšíme se na Vaši návštěvu!