Sedmý ročník Svatohubertské slavnosti na Valdštejně přilákal opět velký počet návštěvníků

Poslední zářijová sobota se na hradě Valdštejně nesla ve znamení myslivosti a lesa. Konal se tam již sedmý ročník oblíbené a tradiční Svatohubertské slavnosti, která ve slunečném podzimním počasí přilákala přes tisícovku návštěvníků.

Nebyl by to pravý závěr hlavní turistické sezóny na Valdštejně, pokud by se nekonala Svatohubertská slavnost. Tuto oblíbenou akci pořádá Město Turnov ve spolupráci s odborem životního prostředí, mysliveckými sdruženími, Lesy ČR či příspěvkovou organizací Turnovské památky a cestovní ruch, která spravuje hrad Valdštejn. Právě na jednom z nejstarších hradů Českého ráje probíhala tato slavnost již po sedmé. Ani letos lidé nepřišli o zajímavý program, který je již s touto akcí tradičně spojen.

Na prvním nádvoří byla slavnost zahájena krátce po třinácté hodině úvodním slovem představitelů Města Turnov, včetně starosty Tomáše Hockeho. Následoval ceremoniál v podobě pasování nových myslivců, kteří úspěšně vykonali myslivecké zkoušky, a lidé nepřišli ani o ukázku vábniček, loveckých plemen psů či představení dravých ptáků. Druhé nádvoří u kaple sv. Jana Nepomuckého patřilo tzv. Dílně U Jelena, kde si už dopoledne mohli malí i velcí návštěvníci jednak vyrobit upomínkové předměty z přírodních materiálů, zejména ze šišek, dřeva a papíru, tak i poznávat život v lese prostřednictvím obrázků či vycpaných zvířat. Samozřejmě nechyběla ani dětská výtvarná soutěž místních mateřských škol, která probíhala ve Slavnostním sále Klasicistního domu. Lidé se nenudili ani v předhradí, kde se seznámili s prací se sekerou, včetně možnosti vyzkoušet si hod oboustrannou sekerou. Ke Svatohubertské slavnosti rovněž neodmyslitelně patří tradiční mše, která v hradní kapli důstojně završila již tak zajímavý odpolední program. Po celé odpoledne dohlížela bedlivě na průběh akce delegace Řádu Svatého Huberta, který je obecně patronem všech myslivců. V době konání slavnosti byl vstup do areálu hradu zdarma a návštěvníci mohli nahlédnout do všech jeho prostor.

Letošní ročník Svatohubertské slavnosti vydařil a tím důstojně zakončil hlavní turistickou sezónu na hradě Valdštejně. Ten však své brány ještě úplně nezavírá a bude mít v říjnu otevřeno vždy o víkendu od 10 do 16:30 hodin (poslední vstup do hradu) a v případě hezkého počasí (bez deště) ve středu, čtvrtek a v pátek ve 13:30 a 15:00 hodin. Více informací na www.hrad-valdstejn.cz