Kaple na Valdštejně přijala rockovou duchovní skladbu

Hrad Valdštejn rozezněla rocková hudba v podobě oratoria Jan Křtitel kapely Nothingham. Očekávaná kulturní akce sice neproběhla předpokládaným způsobem, přinesla však neopakovatelnou atmosféru a v divácích zanechala hluboký dojem.

Pro středeční podvečer 12. 7. 2017 bylo naplánováno uvedení rockového oratoria Jan Křtitel turnovské skupiny Nothingham na hradě Valdštejn. Mělo se tak stát na prvním nádvoří před kapličkou sv. Jana Křtitele, v níž se nachází legendární nástěnná malba zpodobňující tohoto světce od malíře Františka Maška. Stojí za zdůraznění, že ve stejném roce, kdy Nothingham restaurují Janův duchovní odkaz v hudební podobě, dochází také k restaurování jeho valdštejnského obrazu. O to větší byl důvod, aby skladba na tomto místě zazněla.

Prudké dešťové přeháňky, které odpoledne doputovaly k Valdštejnu, si však vynutily změnu plánu a koncert byl operativně přesunut do kaple sv. Jana Nepomuckého. Její prostor s výraznou a jedinečnou akustikou se přes počáteční obavy ukázal jako vynikající prostředí i pro druh hudby, jenž v ní doposud nezněl. Za to, že kaple tak vstřícně přijala rockové tóny, patří velký dík nejen jí, ale také mistru zvukaři a všem hudebníkům – ti všichni přistoupili ke hraní v tomto sakrálním prostoru s velkou pokorou a citlivostí.

A tak se téměř dvě stě diváků, kteří i přes silný déšť neváhali přijít na Valdštejn, mohlo stát účastníky úchvatného koncertu, při němž se v netradičním a proměnlivém nasvícení celého interiéru odehrál biblický příběh sv. Jana Křtitele. Někteří z příchozích se již do samotné kaple nevešli a poslouchali koncert před ní na druhém nádvoří. I těm však vytvořila nevšední kulisu sama příroda: s prvními tóny koncertu se rozestoupily nad areálem hradu mraky, sluneční paprsky ozářily vchod kaple s nápisem "Vše do času, pán Bůh na věky" a závoje mlhy začaly pozvolna stoupat z údolí.

Devět účinkujících bylo odměněno dlouhotrvajícím potleskem stojícího publika a jako přídavek kapela zahrála svou novou skladbu nazvanou Okoralé srdce.

Posluchači i aktéři si ze středečního valdštejnského večera odnášeli nevšední a jedinečný zážitek.

O tento zážitek se zasloužili:

Skupina Nothingham ve složení Petr Tesař (bicí), Marek Boňko (klávesy), Jan Bouzek (kytara), Pavel Mlejnek (baskytara) a hosté David Pešek (recitativ), Kristýna Anežka Poláková (vokál), Daniela Kvapilová, Veronika Lédlová, Anna Šteklová (pozouny). Zvukař Josef Novák.