Vyhledávání

Valdštejnská kaple má za sebou renovaci vstupních dveří

nové dveře2

V pátek 5. dubna byla dokončena několikatýdenní generální oprava vstupních dveří kaple sv. Jana Nepomuckého na Valdštejně. Tato významná hradní dominanta si renovaci krásně zdobených vstupních dveří opravdu zasloužila. Výsledná podoba po restaurování důstojně koresponduje s barokním skvostem hradu.


Samotné práce na renovaci vstupních dveří hradní kaple byly započaty již v polovině února a po celou dobu se na nich podíleli pracovníci dvou firem, společně s památkáři. Jednalo se o firmu ARTCOLOR, s. r. o. a dílnu truhláře, řezbáře a renovátora Petra Baraneckého. Pracovníci obou firem všechny potřebné práce i pracovní postupy vzájemně konzultovali. Celkové náklady na opravu činily 63.640,- Kč.

Vstupní dveře valdštejnské kaple byly již delší dobu ve špatném stavu. V kazetách byly vertikální trhliny, a některé vyřezávané části byly značně poškozeny. Dveře kaple byly po svém vysazení odvezeny do dílny Petra Baraneckého v Turnově a na hrad se instalovaly provizorní vstupní dveře z OSB desky. Díky tomu nečekalo na návštěvníky, v rámci zahajování sezóny poslední březnový víkend, žádné omezení při vstupu do kaple. V dílně Petra Baraneckého zůstaly dveře téměř sedm týdnů. „Z důvodů rozpraskaných výplní bylo nutné vyčistit praskliny a provést tzv. špánování, tj. vyplnění mezer pomocí dřevěného klínku, který slouží právě k vyplnění škvír a děr. Následně se provedlo hrubé a jemné broušení,“ sdělil Baranecký. Po vybroušení celého povrhu dveří byly posléze všechny části opatřeny trojnásobným lazurním nátěrem, který provedla firma ARTCOLOR, s. r. o.

Renovované dveře jsou už nyní na svém místě a připraveny stát se mj. i důstojným vstupem do života mnoha novomanželům, kteří budou v letošní sezóně uzavírat sňatek právě v těchto romantických kulisách.

 

Eliška Gruberová a Radim Štícha, Turnovské památky a cestovní ruch, p. o.
Vytvořeno 9.4.2019 11:04:55 | přečteno 1086x | radimsticha
 

Hrad Valdštejn, 511 22 Turnov
majitel: Město Turnov
telefon: 739 014 104, 733 565 254
e-mail: info@hrad-valdstejn.cz

load