Vyhledávání

Valdštejn zahájil sezónu ve velkém

Valdštejn, autor: TPCR

Hrad Valdštejn letos, díky velikonočním svátkům, zahájil novou sezónu již na konci března, a následné dubnové kulturní akce jen potvrdily, že se jednalo o vskutku důstojné zahájení.

Jeden z nejstarších hradů Českého ráje měl tu čest ve svých prostorách přivítat významné české pěvecké soubory a nevšedním překvapením byla i návštěva mezinárodního souboru původem z Islandu.

 

Čtrnáctého dubna se o první letošní kulturní akci postaraly Klánovický dětský sbor Claireton Chorale a Sušický dětský sbor, na které se byly podívat desítky návštěvníků. Obě dvě hudební tělesa spojuje zejména jejich repertoár, pokrývající téměř všechna období od středověké hudby třináctého století, přes klasickou hudbu, až po moderní popovou, rockovou a muzikálovou tvorbu. Konec konců výše zmíněný sbor Claireton Chorale má v umělecké branži velké renomé, což dokazuje i jeho dřívější spolupráce s Jaroslavem Uhlířem, Felixem Slováčkem či popovou star Robbie Williamsem. 

Na závěr měsíce, tj. v pátek 27. dubna, rozezněl kapli sv. Jana Nepomuckého magický hlas mezinárodního pěveckého souboru „Oneness-Dream“ (Sen o jednotě), který na Valdštejn zavítal v rámci své devítidenní pouti Českou republikou. Tento mužský pěvecký soubor, zpívající a capella a propojující různé tradice, přinesl výjimečný meditační zážitek, který se v prostorách nádherné barokní kaple ještě znásobil. V den konání této akce byl navíc samotný hrad mimořádně otevřen pro návštěvníky, kteří tak mohli absolvovat klasickou prohlídku této kulturní památky. Přítomnost výše zmíněných uměleckých souborů jen potvrzuje, že Valdštejn se výzev nebojí a otevřel novou sezónu skutečně ve velkém.  

Prvního května proběhla tradičně, už po osmnácté, oslava prvního máje prostřednictvím melodramatického ztvárnění Máchova nejznámějšího díla. Oblíbená akce se opět uskutečnila před údajnou podobiznou tohoto slavného českého básníka před kapličkou sv. Jana Křtitele na prvním hradním nádvoří. Tradiční vystoupení pod taktovkou hudebního skladatele Zdeňka Zahradníka si nenechala ujít více než stovka návštěvníků. Valdštejn bude na kulturní akce navazovat i v květnu, kdy budou jeho brány otevřené, kromě pondělí, každý den. Ovšem v rámci druhého prodlouženého víkendu mohou lidé na hrad zavítat mimořádně i v pondělí 7. května.

Mgr. Radim Štícha, Turnovské památky a cestovní ruch, příspěvková organizace

 

Zahájení sezóny 2018

Koncert Oneness-Dream

Koncert Oneness-Dream

 
Máj na Valdštejně

Máj na Valdštejně

 
Koncert Claireton Chorale

Koncert Claireton Chorale

 
 
Vytvořeno 5.5.2018 10:51:55 | přečteno 1377x | chabadova.jana
 

Hrad Valdštejn, 511 22 Turnov
majitel: Město Turnov
telefon: 739 014 104, 733 565 254
e-mail: info@hrad-valdstejn.cz

load