Vyhledávání

Turnovsko v čele s Valdštejnem po roce opět odkrylo běžně nepřístupné „zákulisí“ církevních památek

Noc kostelů

Letos se Valdštejn, stejně jako předešlé tři roky, účastnil celostátní akce s názvem „Noc kostelů 2018“. V rámci této výjimečné události mohla nejširší veřejnost ve večerních hodinách nahlédnout do řady církevních památek napříč republikou, které se do akce zapojily. Večerní návštěva těchto památek návštěvníkům nabídla jedinečnou příležitost setkat se s křesťanstvím skrze hudbu či umění, a ne jinak tomu bylo i na jednom z nejstarších hradů Českého ráje.

V sobotní podvečer 25. května otevřely přihlášené kostely a modlitebny své brány, a umožnily tak veřejnosti zažít neopakovatelnou atmosféru. Celorepublikově se do této akce zapojilo 1484 kostelů a modliteben a představeno bylo 6911 programů. Jen v Libereckém kraji se akce účastnilo 61 kostelů. Na Turnovsku se církevní památky rovněž otevřely na několika místech, např. v Újezdu pod Troskami, Tatobitech či ve vzdálenější Sobotce a Lomnici nad Popelkou. Samotné město Turnov se akce rovněž účastnilo prostřednictvím modlitebny církve adventistů v Nádražní ulici a také hradem Valdštejn, bez něhož by „Noc kostelů“ v tomto regionu nebyla úplná.

Jeden z nejstarších hradů Českého ráje připravil pro návštěvníky od sedmi hodin zajímavý program v tradičním poutním místě z 18. století, tj. v kapli sv. Jana Nepomuckého. Zde si na sedm desítek návštěvníků nejprve poslechlo hudební vystoupení pod taktovkou skladatele, dirigenta, klavíristy a pedagoga Martina Hyblera, který ve spolupráci s houslistkou a lektorkou Janou Kubánkovou představil písně jak od klasických autorů vážné hudby, tak z vlastní tvorby.  

Hlavní, a pro návštěvníky nejzajímavější, část programu následovala hned po úvodním hudebním vystoupení. Lidé se nejprve dozvěděli několik zajímavých informací z historie samotné kaple a posléze se za doprovodu průvodce přesunuli do běžně nepřístupných míst tohoto barokního skvostu. Návštěvníci tak měli po roce opět jedinečnou příležitost podívat se do zákristie, bývalé panské oratoře s varhany, a nově opraveného krovu. Příjemný večer byl zakončen hudební improvizací opět pod vedením Martina Hyblera.

Navzdory mírnému počátečnímu dešti se letošní Noc kostelů na Valdštejně vydařila. Návštěvníci odcházeli s nevšedním zážitkem, který jim umožnil lépe poznat místa běžné přístupná převážně církevním hodnostářům.

Mgr. Radim Štícha, Turnovské památky a cestovní ruch, příspěvková organizace

Vytvořeno 31.5.2018 10:24:53 | přečteno 601x | chabadova.jana
 

Hrad Valdštejn, 511 22 Turnov
majitel: Město Turnov
telefon: 739 014 104, 733 565 254
e-mail: info@hrad-valdstejn.cz

load