Vyhledávání

Nové přírůstky mobiliáře na hradě Valdštejně

sál sklenice

V rámci kulturní památky hradu Valdštejn je v interiérech prezentována památková instalace navozující dojem, jak vypadal šlechtický interiér v té době. Původních předmětů se zachovalo velmi málo. Ve spolupráci s Národním památkovým ústavem (NPÚ) je v klasicistním domě instalována expozice posledního zde žijícího rodu Aehrenthalů.

Jedná se o placené zápůjčky NPÚ z depozitářů Hrubého Rohozce a Doksan, které pochází ze sídel Aehrenthalů. Obrazy pro výzdobu stěn slavnostního sálu jsou zapůjčeny z Prahy a představují příslušníky aehrenthalského rodu a jejich spřízněného rodu Vilczeků.

Postupně jsou interiéry dovybavovány dalšími předměty dokreslujícími podobu šlechtických salónů a bydlení nebo tematické zaměření místností.

Trendem posledních let v instalaci zámeckých expozic je vytvoření „oživené expozice“, kdy součástí expozice se stávají běžné předměty, např.: slunečník, kabelka, špička na cigaretu, lorňon….

Na Valdštejně probíhá každoroční obohacení expozic o zajímavé předměty. Ve slavnostním sále uvidí návštěvníci bohatě naaranžovaný stůl s hodnotným servisem, skleničkami z období první republiky či párovými svícny. Mezi další přírůstky patří sloupkové hrací hodiny z první poloviny 19. století či bohatě zdobená krabička na karty tvořená tzv. marketérií. Podařilo se dokoupit a následně intarzovat i novogotické židle. Najdete zde i bohatě zdobený šachový stolek či intarzovaný stolek na dopisy.

Expozice romantického paláce byla doplněna především parožím a zvířecími trofejemi. Do biliárního sálu se podařilo koupit dvě bohatě zdobená kožená španělská křesla. Mezi poslední přírůstky patří soubor barevných litografií z majetku rodiny Maximiliana Prinz von Croy a jeho rodiny ze zámku Slabce u Rakovníka, prvorepublikový vánoční rybí servis či druhorokokový čajový servis z porcelánky Dubí. Oba posledně jmenované přírůstky budou součástí na adventní čas připravované expozice Aehrenthalské Vánoce.

Doplňování mobiliáře, jeho restaurování a údržba je jedním z mnoha úkolů správy památkového objektu.

Nové předměty krásně dotvářejí interiéry a atmosféru tohoto hradu. Spokojenost je však vidět i na straně návštěvníků, jimž se, skrze nové přírůstky valdštejnské expozice, nabízí další zajímavý exkurz do historických období, která tvořila dějiny jednoho z nejstarších hradů Českého ráje.


Vytvořeno 12.4.2019 14:46:15 | přečteno 1357x | radimsticha
 

Hrad Valdštejn, 511 22 Turnov
majitel: Město Turnov
telefon: 739 014 104, 733 565 254
e-mail: info@hrad-valdstejn.cz

load