Vyhledávání

Nejslavnější majitelé Valdštejna znovu „ožijí“

EHD 2023 2 foto Pavel Matys

V sobotu 16. září se na Valdštejně uskuteční jedna ze dvou velkých akcí s názvem Život na Valdštejně – aneb kdo byli majitelé hradu? Akce bude součástí celorepublikových oslav Dnů evropského dědictví, které letos nesou téma Život na památkách.


Dny evropského dědictví (European Heritage Days – EHD) je akce, která každoročně otevírá široké veřejnosti co nejvíce zajímavých a výjimečných architektonických, archeologických a sakrálních památek, muzeí, galerií, technických památek a dalších. V České republice se nezpřístupňují pouze historické památky (hrady, zámky, paláce atd.), ale i desítky soukromých a veřejných budov jako jsou např. školy, radnice nebo obytné domy. Dny evropského dědictví se u nás konají každoročně od roku 1991 v první polovině září. Letošní ročník nese název Život na památkách a probíhá od 9. do 17. září. Národní zahájení se bude konat ve dnech 8. – 10. září v Poděbradech. Z Libereckého kraje se zapojilo 56 objektů, mezi kterými jsou vedle hradu Valdštejna i taková místa jako bývalý pivovar č. p. 1 v Jilemnici, historické stavení Bohatická rychta, Grandhotel Zlatý lev v Liberci, Nová radnice v Jablonci nad Nisou, Sklářské muzeum v Kamenickém Šenově či sušárna chmele v Dubé.

EHD plakat  2023

Hrad Valdštejn k této příležitosti připravil zajímavý program, konající se v sobotu 16. září od 11:00 do 15:00 hodin. Návštěvníci mohou v tento den místo klasických prohlídek s průvodcem absolvovat v každou celou hodinu speciální kostýmovanou prohlídku, při které se setkají s nejznámějšími majiteli Valdštejna z celé jeho historie. Nebudou chybět zakladatel hradu a Turnova Jaroslav z Hruštice, Jan Žižka z Trocnova, choť Albrechta z Valdštejna nebo hraběnka z Aehrenthalu. Součástí těchto prohlídek bude i hudební doprovod. Přijďte oslavit Dny evropského dědictví na Valdštejn a dozvědět se zajímavosti z jeho historie prostřednictvím bývalých majitelů. Více na www.hrad-valdstejn.cz. 


Vytvořeno 3.9.2023 15:01:22 - aktualizováno 3.9.2023 15:02:15 | přečteno 277x | radimsticha
 

Hrad Valdštejn, 511 22 Turnov
majitel: Město Turnov
telefon: 739 014 104, 733 565 254
e-mail: info@hrad-valdstejn.cz

load