Vyhledávání

Historické tance a noční prohlídky zakončily léto na Valdštejně

HZO1

V sobotu 29. srpna se Valdštejn ponořil do víru historických tanců a ožily i postavy z bohaté hradní historie. V tento den se totiž konala akce Hradozámecká noc, která byla letos nově rozšířena i o odpolední program.


V letošním roce připravil hrad Valdštejn, k příležitosti celorepublikové akce Hradozámecká noc, nově i odpolední program. Ten byl zahájen ve 13 hodin, kdy se návštěvníkům otevřel kompletní areál hradu, včetně hlavních interiérů, kde se mohli lidé osobně setkat s významnými postavami, které utvářely dějiny jednoho z nejstarších hradů Českého ráje.

V Slavnostním sále klasicistního domu vyprávěl o své době Alois Lexa hrabě z Aehrenthalu, v kapli pak hraběnka Marie Markéta z Valdštejna a v romantickém paláci přivítal přítomné Jan Žižka z Trocnova, dobyvatel hradu z roku 1424, přičemž společnost mu dělala Kateřina ze Strážnice, poslední majitelka, která hrad trvale obývala v 15. století. První hradní nádvoří patřilo tanečnímu uskupení The Wings, které v každou celou hodinu předvádělo v nádherných dobových kostýmech výběr z historických tanců např. kvapík či královský valčík. Večerní program se nesl ve znamení nočních prohlídek s hranými kostýmovými scénkami a hudebním doprovodem v režii varhaníka Radka Rejška. Celkem si odpolední a večerní program nenechalo ujít na tři sta návštěvníků.

Projekt Hradozámecká noc pořádá každoročně Národní památkový ústav, a to od roku 2010. Cílem je představit veřejnosti zapojené památky v netradiční době a s netradičním programem. Každý rok se do akce zapojují desítky hradů, zámků, kostelů, klášterů, ale také vil či paláců. Letošním hostitelem byl zámek Mnichovo Hradiště, kde se konal hlavní program. Z Libereckého kraje se vedle Valdštejna zapojily do akce také zámek Frýdlant, hrad Grabštejn a zámek Lemberk.

Hrad Valdštejn zůstává i po letních prázdninách stále otevřen, a to každý den od 9:30 do 16:30 hod. Více na www.hrad-valdstejn.cz. Těšíme se na Vás!

HZO2 HZO3
Vytvořeno 31.8.2020 16:17:10 | přečteno 483x | radimsticha
 

Hrad Valdštejn, 511 22 Turnov
majitel: Město Turnov
telefon: 739 014 104, 733 565 254
e-mail: info@hrad-valdstejn.cz

load