Hradozámecká noc 2017 na Valdštejně

Sobotní večer posledního srpnového víkendu byl na Valdštejně ve znamení „Hradozámecké noci“. K této celostátní akci konané pod záštitou Národního památkového ústavu se hrad Valdštejn připojil již po třetí, přičemž celkově se letos konal osmý ročník. V článku videosestřih z akce a fotogalerie.

Od osmé do jedenácté hodiny byl pro návštěvníky připraven bohatý program složený zejména ze scénických prohlídek, na nichž se postupně setkávali s dávnými obyvateli hradu či osobami majícími ke hradu blízký vztah. Připraveným scénkám nechyběla humorná nadsázka přispívající k dobré náladě zúčastněných. Při těchto prohlídkách měli návštěvníci také příležitost nahlédnout do letos zrekonstruovaného krovu kaple. Ti, kteří se právě neúčastnili prohlídky, se na prvním nádvoří mohli podívat na ukázky tanců z devatenáctého století a pokochat se pohledem na vířící róby tanečnic. Celý program byl na závěr zakončen ohňovou show.

Zájem o akci byl velký, tři scénické prohlídky absolvovalo 170 lidí. Aby mohl být na cestách hradem, které jsou mnohdy dost úzké, uspokojen takový počet zájemců, byly prohlídky rozděleny ještě na podskupiny a pohyb těchto skupin musel být vzájemně neustále koordinován. Zjevná spokojenost návštěvníků svědčila o tom, že se programová náplň i organizace „Hradozámecké noci“ na Valdštejně vydařila. Všem (návštěvníkům i účinkujícím) děkujeme za účast a omlouváme se těm, kteří přišli bez předchozí rezervace a z kapacitních důvodů se už na prohlídky nedostali.