Vyhledávání

Procházka hradem

Vstupní most, obrázek se otevře v novém okněKe vstupní bráně hradu vede kamenný most ozdobený barokními sochami českých patronů. Jedná se o kopie soch kosmonoských Jelínků, které vytvořil místni akademický sochař Jiří Novák. Za vstupní branou se nachází první nádvoří hradu. Pod prvním nádvoří je zpřístupněné sklepení se sbírkou archeologických nálezů hradu a expozicí věnovanou pískovcům - fenoménu Českého ráje. Součástí prvního nádvoří je i malá kaple s údajným portrétem Karla Hynka Máchy.

sál v pravo, obrázek se otevře v novém okněZa druhým mostem, rovněž zdobeným sochami, stojí klasicistní dům. Pro návštěvníky je připravena expozice v prvním patře - Slavnostní sál a salonek s portrétní galerií posledních majitelů Lexů z Aehrenthalu.

Kostel, obrázek se otevře v novém okněDruhý most s klasicistním domem a kostelem v pozadí, obrázek se otevře v novém okněNa druhém nádvoří je kaple sv. Jana Nepomuckého, která je od 18. století zdaleka viditelnou dominantou hradu. V interiéru kaple našly své místo i originály sochařské výzdoby mostů. V sakristii je instalována expozice přibližující život a dílo zdejšího poustevníka a hudebního skladatele Václava Karla Holána Rovenského. Zajímavá je hladomorna, náhodně objevená při opravách objektu.

Romantické schodiště s terasou, obrázek se otevře v novém okněZe druhého nádvoří vede romantické schodiště na terasu a do nejstarší části hradu. Pod terasou se nachází biliární sál.

.

DSC 6756, obrázek se otevře v novém okněSchody do sklepení a zazděná branka ke třetímu skalnímu bloku jsou pozůstatky vstupu a obranného systému do „skalního hradu” z 15. století. Na třetím skalním bloku se nachází středověké pozůstatky hradu. Skalní sklepení, středověká hradní lednice, ruiny, které ohraničují nerovná nádvoříčka a staleté borovice, tvoří romantické kulisy místa. Při úpravách v 19. století byla na konci hradu vybudována vyhlídka na Trosky a blízké skalní město. Pro návštěvníky jsou připraveny expozice v romantickém paláci, vybudovaném na starobylém středověkém paláci pánů z Valdštejna.

Hrad Valdštejn má pro své návštěvníky mnoho zajímavostí. Rozmanitost je hlavním znakem hradu, který utvářela staletí. Bizarní skály na kterých hrad stojí uprostřed lesů, tichá pokora památky v krajině a nádherné výhledy jenom dojem umocňují.

Návštěva hradu bývá spojována s výletem do blízkého Hruboskalského skalního města. Český ráj nabízí návštěvníkům ojedinělé spojení přírodních krás a neobvyklého množství historických památek, hradů a zámků, seskupených na velmi malém území.

Upozornění pro návštěvníky:

Během prohlídky hradních interiérů a exteriérů věnujte, prosím, zvýšenou pozornost nerovnostem povrchu komunikací, sníženým průchodům, popř. jiným rizikům, které odpovídají historické podstatě objektu.

1.2.2005 14:52:01 - aktualizováno 27.12.2016 13:11:34 | přečteno 56876x | Alena Mojžíšová
 

Hrad Valdštejn, 511 22 Turnov
majitel: Město Turnov
telefon: 739 014 104, 733 565 254
e-mail: info@hrad-valdstejn.cz

load